18-03-2017 (Sat)

U16 Football League Division 1 Round 1

Moorefield 16:00 Moorefield 2-10 V Leixlip 1-5

25-03-2017 (Sat)

U16 Football League Division 1 Round 2

Athy 16:0 0 Athy V Moorefield

31-03-2017 (Fri)

U16 Football League Division 1 Round 3

Moorefield 18:4 5 Moorefield V Naas

07-04-2017 (Fri)

U16 Football League Division 1 Round 4

Conneff Park 18:4 5 Clane V Moorefield

10-04-2017 (Mon)

U16 Football League Division 1 Round 5

Moorefield 19:0 0 Moorefield V Maynooth

14-04-2017 (Fri)

U16 Football League Division 1 Round 6

Celbridge 19:0 0 Celbridge V Moorefield

17-04-2017 (Mon)

U16 Football League Division 1 Round 7

Moorefield 19:0 0 Moorefield V St Laurence’s

21-04-2017 (Fri)

U16 Football League Division 1 Round 8

Balyna 19:0 0 Balyna V Moorefield

28-04-2017 (Fri)

U16 Football League Division 1 Round 9

Moorefield 19:0 0 Moorefield V BYE 

18-03-2017 (Sat)

U16 Football League Division 5 Round 1

Moorefield 16:0 0 Moorefield V BYE

25-03-2017 (Sat)

U16 Football League Division 5 Round 2

Moorefield 16:0 0 Moorefield V Leixlip

31-03-2017 (Fri)

U16 Football League Division 5 Round 3

Celbridge 18:4 5 Celbridge V Moorefield

07-04-2017 (Fri)

U16 Football League Division 5 Round 4

Moorefield 18:4 5 Moorefield V Naas

14-04-2017 (Fri)

U16 Football League Division 5 Round 5

Maynooth 19:0 0 Maynooth V Moorefield

Under 12 Fixtures

06-04-2017 (Thu)
Round 1

St Laurence’s 19:00St Laurence’s (U12 A) V Robertstown (U12 A) Moorefield 19:00Moorefield (U12 A) V Sarsfields (U12 A) Castlemitchell GFC 19:00Castlemitchell (U12 A) V Miltown (U12 A)

13-04-2017 (Thu)
Round 2

Robertstown 19:00Robertstown (U12 A) V Castlemitchell (U12 A) Miltown 19:00Miltown (U12 A) V Moorefield (U12 A) Sarsfields 19:00Sarsfields (U12 A) V St Laurence’s (U12 A)

20-04-2017 (Thu)
Round 3

Moorefield 19:00Moorefield (U12 A) V Castlemitchell (U12 A) Miltown 19:00Miltown (U12 A) V St Laurence’s (U12 A) Sarsfields 19:00Sarsfields (U12 A) V Robertstown (U12 A)

27-04-2017 (Thu)
Round 4

Robertstown 19:00Robertstown (U12 A) V Miltown (U12 A) St Laurence’s 19:00St Laurence’s (U12 A) V Moorefield (U12 A) Castlemitchell GFC 19:00Castlemitchell (U12 A) V Sarsfields (U12 A)

04-05-2017 (Thu)
Round 5

Miltown 19:00Miltown (U12 A) V Sarsfields (U12 A)

Moorefield 19:00Moorefield (U12 A) V Robertstown (U12 A) Castlemitchell GFC 19:00Castlemitchell (U12 A) V St Laurence’s (U12 A)

 

 

Emmet McConville u12 League 2017

Rules on website www.cilldarasouthboard.com

 

Additional Rules

  • 11 aside 13 by agreement
  • Black Card in operation
  • Mark in operation
  • Referee €30.00
  • All Match results be sent by TEXT to co-ordinator immediately after each game
  • Match reports and photos to southboard.pro@gmail.com
  • Semi Finals top 4 teams with 1st & 2nd team having home advantage
  • No Postponements without prior communication with co-ordinator
  • No Penalties

 

Co-ordinator: Marie 086 2258002

 

Best of luck to our Under 14 team and management in the Féile competition. 

UTF-8 MOOREFIELD U14A 2017

Conor had a great time at the First Touch Registration Day. Join him on Saturday for our Mini Moore’s Training at 11am. 

 

U14 Football Championship FIXTURES 2017

 

05-03-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 1
Round 1
Naas 10:30 Naas V Moorefield
Celbridge 10:30 Celbridge V Athy
Balyna 10:30 Balyna V Clane
Sarsfields 10:30 Sarsfields V Suncroft
17-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 1
Round 2
Conneff Park 18:30 Clane V Celbridge
Athy 18:30 Athy V Sarsfields
Suncroft GFC 18:30 Suncroft V Naas
Moorefield 18:30 Moorefield V Balyna
21-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 1
Round 3
Naas 10:30 Naas V Athy
Conneff Park 10:30 Clane V Moorefield
Celbridge 10:30 Celbridge V Sarsfields
Balyna 10:30 Balyna V Suncroft
28-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 1
Round 4
Athy 10:30 Athy V Balyna
Suncroft GFC 10:30 Suncroft V Clane
Moorefield 10:30 Moorefield V Celbridge
Sarsfields 10:30 Sarsfields V Naas
04-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 1
Round 5
Conneff Park 10:30 Clane V Athy
Celbridge 10:30 Celbridge V Naas
Balyna 10:30 Balyna V Sarsfields
Moorefield 10:30 Moorefield V Suncroft
11-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 1
Round 6
Naas 10:30 Naas V Balyna
Athy 10:30 Athy V Moorefield
Suncroft GFC 10:30 Suncroft V Celbridge
Sarsfields 10:30 Sarsfields V Clane
05-03-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 2
Round 1
10:30 West Kildare V St Nicholas
Raheens 10:30 Raheens V St Edwards
Maynooth 10:30 Maynooth V Sallins
10:30 Northern Gaels V Rathangan
Leixlip 10:30 Leixlip V St Kevins Wicklow
17-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 2
Round 2
Sallins 18:30 Sallins V Raheens
St Edwards 18:30 St Edwards V West Kildare
St Nicholas 18:30 St Nicholas V Northern Gaels
St Kevins Wicklow 18:30 St Kevins Wicklow V Maynooth
Rathangan 18:30 Rathangan V Leixlip
21-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 2
Round 3
18:30 West Kildare V Sallins
Raheens 18:30 Raheens V St Kevins Wicklow
18:30 Northern Gaels V St Edwards
Leixlip 18:30 Leixlip V Maynooth
Rathangan 18:30 Rathangan V St Nicholas
28-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 2
Round 4
Sallins 10:30 Sallins V Northern Gaels
St Edwards 10:30 St Edwards V Rathangan
Maynooth 10:30 Maynooth V Raheens
St Nicholas 10:30 St Nicholas V Leixlip
St Kevins Wicklow 10:30 St Kevins Wicklow V West Kildare
31-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 2
Round 5
18:30 West Kildare V Maynooth
St Nicholas 18:30 St Nicholas V St Edwards
18:30 Northern Gaels V St Kevins Wicklow
Leixlip 18:30 Leixlip V Raheens
Rathangan 18:30 Rathangan V Sallins
04-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 2
Round 6
Raheens 10:30 Raheens V West Kildare
Sallins 10:30 Sallins V St Nicholas
St Edwards 10:30 St Edwards V Leixlip
Maynooth 10:30 Maynooth V Northern Gaels
St Kevins Wicklow 10:30 St Kevins Wicklow V Rathangan
07-06-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 2
Round 7
St Edwards 19:00 St Edwards V Sallins
St Nicholas 19:00 St Nicholas V St Kevins Wicklow
19:00 Northern Gaels V Raheens
Leixlip 19:00 Leixlip V West Kildare
Rathangan 19:00 Rathangan V Maynooth
11-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 2
Round 8
10:30 West Kildare V Northern Gaels
Raheens 10:30 Raheens V Rathangan
Sallins 10:30 Sallins V Leixlip
Maynooth 10:30 Maynooth V St Nicholas
St Kevins Wicklow 10:30 St Kevins Wicklow V St Edwards
05-03-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 3
Round 1
St Laurence’s 10:30 St Laurence’s V Aylmer Gaels
Kilcullen 10:30 Kilcullen V Fr.Prendegast Gaels
Ballymore Eustace 10:30 Ballymore Eustace V Round Towers
Kilcock Main Pitch 10:30 Kilcock V Carbury
17-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 3
Round 2
Round Towers GFC 18:30 Round Towers V Kilcullen
18:30 Fr.Prendegast Gaels V Kilcock
Carbury 18:30 Carbury V St Laurence’s
Aylmer Gaels 18:30 Aylmer Gaels V Ballymore Eustace
 

 

21-05-2017 (Sun)

U14 Football Championship Division 3
Round 3
St Laurence’s 10:30 St Laurence’s V Fr.Prendegast Gaels
Round Towers GFC 10:30 Round Towers V Aylmer Gaels
Kilcullen 10:30 Kilcullen V Kilcock
Ballymore Eustace 10:30 Ballymore Eustace V Carbury
28-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 3
Round 4
10:30 Fr.Prendegast Gaels V Ballymore Eustace
Carbury 10:30 Carbury V Round Towers
Aylmer Gaels 10:30 Aylmer Gaels V Kilcullen
Kilcock Main Pitch 10:30 Kilcock V St Laurence’s
31-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 3
Round 5
Round Towers GFC 19:00 Round Towers V Fr.Prendegast Gaels
Kilcullen 19:00 Kilcullen V St Laurence’s
Ballymore Eustace 19:00 Ballymore Eustace V Kilcock
Aylmer Gaels 19:00 Aylmer Gaels V Carbury
04-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 3
Round 6
St Laurence’s 10:30 St Laurence’s V Ballymore Eustace
10:30 Fr.Prendegast Gaels V Aylmer Gaels
Carbury 10:30 Carbury V Kilcullen
Kilcock Main Pitch 10:30 Kilcock V Round Towers
11-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 3
Round 7
Round Towers GFC 10:30 Round Towers V St Laurence’s
Kilcullen 10:30 Kilcullen V Ballymore Eustace
Carbury 10:30 Carbury V Fr.Prendegast Gaels
Aylmer Gaels 10:30 Aylmer Gaels V Kilcock
05-03-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 4
Round 1
TMH GAA Grounds 10:30 Two Mile House V Eadestown
Miltown 10:30 Miltown V Athgarvan
Kill 10:30 Kill V Abbey Rangers
Castledermot 10:30 Castledermot V Confey
17-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 4
Round 2
18:30 Abbey Rangers V Miltown
Athgarvan GAA Pitch 18:30 Athgarvan V Castledermot
Confey 18:30 Confey V Two Mile House
Eadestown 18:30 Eadestown V Kill
21-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 4
Round 3
TMH GAA Grounds 10:30 Two Mile House V Athgarvan
10:30 Abbey Rangers V Eadestown
Miltown 10:30 Miltown V Castledermot
Kill 10:30 Kill V Confey
28-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 4
Round 4
Athgarvan GAA Pitch 10:30 Athgarvan V Kill
Confey 10:30 Confey V Abbey Rangers
Eadestown 10:30 Eadestown V Miltown
Castledermot 10:30 Castledermot V Two Mile House
31-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 4
Round 5
19:00 Abbey Rangers V Athgarvan
Miltown 19:00 Miltown V Two Mile House
Kill 19:00 Kill V Castledermot
Eadestown 19:00 Eadestown V Confey
04-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 4
Round 6
TMH GAA Grounds 10:30 Two Mile House V Kill
Athgarvan GAA Pitch 10:30 Athgarvan V Eadestown
Confey 10:30 Confey V Miltown
Castledermot 10:30 Castledermot V Abbey Rangers
11-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 4
Round 7
10:30 Abbey Rangers V Two Mile House
Miltown 10:30 Miltown V Kill
Confey 10:30 Confey V Athgarvan
Eadestown 10:30 Eadestown V Castledermot
05-03-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 5
Round 1
Celbridge 10:30 Celbridge V Grangenolvan
Rheban 10:30 Rheban V Naas
St Kevin’s 10:30 St Kevin’s V Ellistown
Cappagh 10:30 Cappagh V Castlemitchell
17-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 5
Round 2
Ellistown 18:30 Ellistown V Rheban
Naas 18:30 Naas V Cappagh
Castlemitchell GFC 18:30 Castlemitchell V Celbridge
Murphy Memorial Park 18:30 Grangenolvan V St Kevin’s
21-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 5
Round 3
Celbridge 10:30 Celbridge V Naas
Ellistown 10:30 Ellistown V Grangenolvan
Rheban 10:30 Rheban V Cappagh
St Kevin’s 10:30 St Kevin’s V Castlemitchell
28-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 5
Round 4
Naas 10:30 Naas V St Kevin’s
Castlemitchell GFC 10:30 Castlemitchell V Ellistown
Murphy Memorial Park 10:30 Grangenolvan V Rheban
Cappagh 10:30 Cappagh V Celbridge
31-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 5
Round 5
Ellistown 19:00 Ellistown V Naas
Rheban 19:00 Rheban V Celbridge
St Kevin’s 19:00 St Kevin’s V Cappagh
Murphy Memorial Park 19:00 Grangenolvan V Castlemitchell
04-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 5
Round 6
Celbridge 10:30 Celbridge V St Kevin’s
Naas 10:30 Naas V Grangenolvan
Castlemitchell GFC 10:30 Castlemitchell V Rheban
Cappagh 10:30 Cappagh V Ellistown
11-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 5
Round 7
Ellistown 10:30 Ellistown V Celbridge
Rheban 10:30 Rheban V St Kevin’s
Castlemitchell GFC 10:30 Castlemitchell V Naas
Murphy Memorial Park 10:30 Grangenolvan V Cappagh

Best of luck to Padraig Cribbin and Eoin Meehan who were at Kildare Under 15 Football trials for the last two weeks.

Thanks to Johnny Doyle for the brilliant coaching workshop in the club tonight. Great to see so many of our coaches full of enthusiasm ahead of the new Mini Moore’s season ☘

Billy can’t wait for Saturday to become a Mini Moore.

Join him this Saturday for our First Touch Day from 10.30am.

This is an introductory day for our Mini Moore’s born in 2010/11/12 & for boys & girls who wish to join this year.

For more information contact:
Philie Wolfe 087-2023580

Football training will be back on 4th March, 11-12. Become a Mini Moore! 

Mini Moore, First Touch, Moorefield

Mini Moore, First Touch, Moorefield