Archive for the ‘Under 14’ Category

Well done to Cian Casey, Caelan Power, Alex O’ Shea who all represented the club with the Kildare Under 14’s.

Great win for the Under 14’s in the Div.1 Championship
Moorefield 2-22
Sarsfields 1-13
Well done to the team & management.


Thanks to Celbridge GAA for the photographs of our Under-14 team in the Championship. 

Best of luck to the team and management!

Friday 19/05 19:00 Home to Maynooth

Sunday 21/05 10:30 Away to Naas

Sunday 28/05 10:30 Home to Clane

Wednesday 31/05 19:00 Away to Celbridge

Sunday 04/06 10:30 Home to Sarsfields

Best of luck to our Under 14 team and management in the Féile competition. 

 

Round 1 Moorefield vs Naas (Winners)

Round 2 Athy (Winners) vs Moorefield

Round 3 Moorefield 3-16 Sarsfields 5-07
Feile A Shield – Semi-finals


Moorefield v Suncroft, Friday 5th May
Position 3 v Sarsfield

 

UTF-8 MOOREFIELD U14A 2017

Thanks to Seán Maher who is the latest to take part in our Captain’s profile. Seán is the captain of the Under 14 football team and also the joint captain of the hurling team. The footballers play Athy tomorrow in the second round of the Féile. Venue: Athy, Athy V Moorefield 18:30, Ref: Barry Moore

Best of luck to the team and management.

Player’s profile

Name:  Sean Maher

Date of birth:  05/04/03

Height:6ft 2in

Position:  Mid field

Position you would like to play:  Centre forward

First time you played Football/hurling? When I was 4

First Trainer?  Gerry Moran and Jude Maguire

Favourite Football/hurling player?  Richie Hogan

Favourite club player:  John Finegan

Favourite county player:  Paul Divilly

Biggest influence on your football career:  Dominic Kavanagh always looked after me

Biggest influence on your life so far? My Dad

Favourite music/ movie?  Back Street Boys , Bono

Best advice someone has given you:  Go Hard or Go home

Best grounds you’ve played in:  Croke Park

Best player you’ve played with:  Killian O’Shaughnessy

Best player you’ve played against:  No one can handle me 😉

Sporting hero:  Richie Hogan

One county player you’d like to see play for Moorefield:  Ben McCormack

Career high: Playing for Kildare

Career low: Last weekend against Naas…..

Favourite sport?  Hurling

Moorefield Under 14 A 2017

Getting to know your Team-Mates

Who’s your best friend on the team? Jack Flood

Who’s the tough nut of the team?  Jack Flood thinks he is anyway

Who’s the quickest?  Peter Merilo

Who’s the Joker/Messer of the team?  Me and Jack Dowling

Who’s the most skillful? Are you seriously asking me that ?

Who’s the best trainer?  Darragh O Toole

Who’s the worst time keeper on the team?  Scott Fitzpatrick

Who is the best dancer?  We have a few

Who is the worst dancer?  We have have even more

Who’s the biggest whinger on the team?  Adam Kavanagh

Who’s the worst dress sense?  Jack Dowling

Who’s the newest member to the team?  Dylan Clarke

Who’s the laziest trainer?  Caelan Power

Moorefield Under 12’s
Emmet McConville Tournament Winners 2015

Funniest nickname on the team?  Mega Mind/Jay Naughton, it’s pretty self explaining

Finally, who’s the manager’s pet: Jack Flood

 

U14 Football Championship FIXTURES 2017

 

05-03-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 1
Round 1
Naas 10:30 Naas V Moorefield
Celbridge 10:30 Celbridge V Athy
Balyna 10:30 Balyna V Clane
Sarsfields 10:30 Sarsfields V Suncroft
17-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 1
Round 2
Conneff Park 18:30 Clane V Celbridge
Athy 18:30 Athy V Sarsfields
Suncroft GFC 18:30 Suncroft V Naas
Moorefield 18:30 Moorefield V Balyna
21-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 1
Round 3
Naas 10:30 Naas V Athy
Conneff Park 10:30 Clane V Moorefield
Celbridge 10:30 Celbridge V Sarsfields
Balyna 10:30 Balyna V Suncroft
28-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 1
Round 4
Athy 10:30 Athy V Balyna
Suncroft GFC 10:30 Suncroft V Clane
Moorefield 10:30 Moorefield V Celbridge
Sarsfields 10:30 Sarsfields V Naas
04-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 1
Round 5
Conneff Park 10:30 Clane V Athy
Celbridge 10:30 Celbridge V Naas
Balyna 10:30 Balyna V Sarsfields
Moorefield 10:30 Moorefield V Suncroft
11-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 1
Round 6
Naas 10:30 Naas V Balyna
Athy 10:30 Athy V Moorefield
Suncroft GFC 10:30 Suncroft V Celbridge
Sarsfields 10:30 Sarsfields V Clane
05-03-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 2
Round 1
10:30 West Kildare V St Nicholas
Raheens 10:30 Raheens V St Edwards
Maynooth 10:30 Maynooth V Sallins
10:30 Northern Gaels V Rathangan
Leixlip 10:30 Leixlip V St Kevins Wicklow
17-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 2
Round 2
Sallins 18:30 Sallins V Raheens
St Edwards 18:30 St Edwards V West Kildare
St Nicholas 18:30 St Nicholas V Northern Gaels
St Kevins Wicklow 18:30 St Kevins Wicklow V Maynooth
Rathangan 18:30 Rathangan V Leixlip
21-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 2
Round 3
18:30 West Kildare V Sallins
Raheens 18:30 Raheens V St Kevins Wicklow
18:30 Northern Gaels V St Edwards
Leixlip 18:30 Leixlip V Maynooth
Rathangan 18:30 Rathangan V St Nicholas
28-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 2
Round 4
Sallins 10:30 Sallins V Northern Gaels
St Edwards 10:30 St Edwards V Rathangan
Maynooth 10:30 Maynooth V Raheens
St Nicholas 10:30 St Nicholas V Leixlip
St Kevins Wicklow 10:30 St Kevins Wicklow V West Kildare
31-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 2
Round 5
18:30 West Kildare V Maynooth
St Nicholas 18:30 St Nicholas V St Edwards
18:30 Northern Gaels V St Kevins Wicklow
Leixlip 18:30 Leixlip V Raheens
Rathangan 18:30 Rathangan V Sallins
04-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 2
Round 6
Raheens 10:30 Raheens V West Kildare
Sallins 10:30 Sallins V St Nicholas
St Edwards 10:30 St Edwards V Leixlip
Maynooth 10:30 Maynooth V Northern Gaels
St Kevins Wicklow 10:30 St Kevins Wicklow V Rathangan
07-06-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 2
Round 7
St Edwards 19:00 St Edwards V Sallins
St Nicholas 19:00 St Nicholas V St Kevins Wicklow
19:00 Northern Gaels V Raheens
Leixlip 19:00 Leixlip V West Kildare
Rathangan 19:00 Rathangan V Maynooth
11-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 2
Round 8
10:30 West Kildare V Northern Gaels
Raheens 10:30 Raheens V Rathangan
Sallins 10:30 Sallins V Leixlip
Maynooth 10:30 Maynooth V St Nicholas
St Kevins Wicklow 10:30 St Kevins Wicklow V St Edwards
05-03-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 3
Round 1
St Laurence’s 10:30 St Laurence’s V Aylmer Gaels
Kilcullen 10:30 Kilcullen V Fr.Prendegast Gaels
Ballymore Eustace 10:30 Ballymore Eustace V Round Towers
Kilcock Main Pitch 10:30 Kilcock V Carbury
17-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 3
Round 2
Round Towers GFC 18:30 Round Towers V Kilcullen
18:30 Fr.Prendegast Gaels V Kilcock
Carbury 18:30 Carbury V St Laurence’s
Aylmer Gaels 18:30 Aylmer Gaels V Ballymore Eustace
 

 

21-05-2017 (Sun)

U14 Football Championship Division 3
Round 3
St Laurence’s 10:30 St Laurence’s V Fr.Prendegast Gaels
Round Towers GFC 10:30 Round Towers V Aylmer Gaels
Kilcullen 10:30 Kilcullen V Kilcock
Ballymore Eustace 10:30 Ballymore Eustace V Carbury
28-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 3
Round 4
10:30 Fr.Prendegast Gaels V Ballymore Eustace
Carbury 10:30 Carbury V Round Towers
Aylmer Gaels 10:30 Aylmer Gaels V Kilcullen
Kilcock Main Pitch 10:30 Kilcock V St Laurence’s
31-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 3
Round 5
Round Towers GFC 19:00 Round Towers V Fr.Prendegast Gaels
Kilcullen 19:00 Kilcullen V St Laurence’s
Ballymore Eustace 19:00 Ballymore Eustace V Kilcock
Aylmer Gaels 19:00 Aylmer Gaels V Carbury
04-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 3
Round 6
St Laurence’s 10:30 St Laurence’s V Ballymore Eustace
10:30 Fr.Prendegast Gaels V Aylmer Gaels
Carbury 10:30 Carbury V Kilcullen
Kilcock Main Pitch 10:30 Kilcock V Round Towers
11-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 3
Round 7
Round Towers GFC 10:30 Round Towers V St Laurence’s
Kilcullen 10:30 Kilcullen V Ballymore Eustace
Carbury 10:30 Carbury V Fr.Prendegast Gaels
Aylmer Gaels 10:30 Aylmer Gaels V Kilcock
05-03-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 4
Round 1
TMH GAA Grounds 10:30 Two Mile House V Eadestown
Miltown 10:30 Miltown V Athgarvan
Kill 10:30 Kill V Abbey Rangers
Castledermot 10:30 Castledermot V Confey
17-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 4
Round 2
18:30 Abbey Rangers V Miltown
Athgarvan GAA Pitch 18:30 Athgarvan V Castledermot
Confey 18:30 Confey V Two Mile House
Eadestown 18:30 Eadestown V Kill
21-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 4
Round 3
TMH GAA Grounds 10:30 Two Mile House V Athgarvan
10:30 Abbey Rangers V Eadestown
Miltown 10:30 Miltown V Castledermot
Kill 10:30 Kill V Confey
28-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 4
Round 4
Athgarvan GAA Pitch 10:30 Athgarvan V Kill
Confey 10:30 Confey V Abbey Rangers
Eadestown 10:30 Eadestown V Miltown
Castledermot 10:30 Castledermot V Two Mile House
31-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 4
Round 5
19:00 Abbey Rangers V Athgarvan
Miltown 19:00 Miltown V Two Mile House
Kill 19:00 Kill V Castledermot
Eadestown 19:00 Eadestown V Confey
04-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 4
Round 6
TMH GAA Grounds 10:30 Two Mile House V Kill
Athgarvan GAA Pitch 10:30 Athgarvan V Eadestown
Confey 10:30 Confey V Miltown
Castledermot 10:30 Castledermot V Abbey Rangers
11-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 4
Round 7
10:30 Abbey Rangers V Two Mile House
Miltown 10:30 Miltown V Kill
Confey 10:30 Confey V Athgarvan
Eadestown 10:30 Eadestown V Castledermot
05-03-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 5
Round 1
Celbridge 10:30 Celbridge V Grangenolvan
Rheban 10:30 Rheban V Naas
St Kevin’s 10:30 St Kevin’s V Ellistown
Cappagh 10:30 Cappagh V Castlemitchell
17-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 5
Round 2
Ellistown 18:30 Ellistown V Rheban
Naas 18:30 Naas V Cappagh
Castlemitchell GFC 18:30 Castlemitchell V Celbridge
Murphy Memorial Park 18:30 Grangenolvan V St Kevin’s
21-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 5
Round 3
Celbridge 10:30 Celbridge V Naas
Ellistown 10:30 Ellistown V Grangenolvan
Rheban 10:30 Rheban V Cappagh
St Kevin’s 10:30 St Kevin’s V Castlemitchell
28-05-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 5
Round 4
Naas 10:30 Naas V St Kevin’s
Castlemitchell GFC 10:30 Castlemitchell V Ellistown
Murphy Memorial Park 10:30 Grangenolvan V Rheban
Cappagh 10:30 Cappagh V Celbridge
31-05-2017 (Wed)
U14 Football Championship Division 5
Round 5
Ellistown 19:00 Ellistown V Naas
Rheban 19:00 Rheban V Celbridge
St Kevin’s 19:00 St Kevin’s V Cappagh
Murphy Memorial Park 19:00 Grangenolvan V Castlemitchell
04-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 5
Round 6
Celbridge 10:30 Celbridge V St Kevin’s
Naas 10:30 Naas V Grangenolvan
Castlemitchell GFC 10:30 Castlemitchell V Rheban
Cappagh 10:30 Cappagh V Ellistown
11-06-2017 (Sun)
U14 Football Championship Division 5
Round 7
Ellistown 10:30 Ellistown V Celbridge
Rheban 10:30 Rheban V St Kevin’s
Castlemitchell GFC 10:30 Castlemitchell V Naas
Murphy Memorial Park 10:30 Grangenolvan V Cappagh

14 Feile A Group 1
Sun, 20 Mar,

Sun, 20 Mar, Venue: Sarsfields, (Round 1), Sarsfields V Kilcullen 10:30, Ref: TBC
Sun, 20 Mar, Venue: Conneff Park, (Round 1), Clane V Athy 10:30, Ref: TBC

U14 Feile A Group 2
Sun, 20 Mar,

Sun, 20 Mar, Venue: Suncroft, (Round 1), Suncroft V Maynooth 10:30, Ref: TBC
Sun, 20 Mar, Venue: Leixlip, (Round 1), Leixlip V Carbury 10:30, Ref: TBC

U14 Feile A Group 3
Sun, 20 Mar,

Sun, 20 Mar, Venue: Sallins, (Round 1), Sallins V Celbridge 10:30, Ref: TBC
Sun, 20 Mar, Venue: Naas, (Round 1), Naas V St Laurence’s 10:30, Ref: TBC

U14 Feile B Group 1
Sun, 20 Mar,

Sun, 20 Mar, Venue: Miltown, (Round 1), Miltown V Moorefield 10:30, Ref: TBC
Sun, 20 Mar, Venue: Ballymore Eustace, (Round 1), Ballymore Eustace V Newtown Gaels 10:30, Ref: TBC

U14 Feile B Group 2
Sun, 20 Mar,

Sun, 20 Mar, Venue: Eadestown, (Round 1), Eadestown V Aylmer Gaels 10:30, Ref: TBC
Sun, 20 Mar, Venue: Rathangan, (Round 1), Rathangan V Raheens 10:30, Ref: TBC

U14 Feile B Group 3
Sun, 20 Mar,

Sun, 20 Mar, Venue: TBC, (Round 1), Abbey Rangers V St Edwards 10:30, Ref: TBC
Sun, 20 Mar, Venue: Balyna, (Round 1), Balyna V Round Towers 10:30, Ref: TBC

U14 Feile C Football
Sun, 20 Mar,

Sun, 20 Mar, Venue: TMH GAA Grounds, (Round 1), Two Mile House V Kill 10:30, Ref: TBC
Sun, 20 Mar, Venue: Castlemitchell GFC, (Round 1), Castlemitchell V Confey 10:30, Ref: TBC

U14 Feile C Group 2
Sun, 20 Mar,

Sun, 20 Mar, Venue: Naas, (Round 1), Naas V Monasterevan 10:30, Ref: TBC
Sun, 20 Mar, Venue: Castledermot, (Round 1), Castledermot V Ardclough 10:30, Ref: TBC

U14 Feile C Group 3
Sun, 20 Mar,

Sun, 20 Mar, Venue: Cappagh, (Round 1), Cappagh V Kilcock 10:30, Ref: TBC
Sun, 20 Mar, Venue: Ellistown, (Round 1), Ellistown V St Kevin’s 10:30, Ref: TBC

U14 Feile D Group 1
Sun, 20 Mar,

Sun, 20 Mar, Venue: Conneff Park, (Round 1), Clane V Naas 10:30, Ref: TBC
Sun, 20 Mar, Venue: Sarsfields, (Round 1), Sarsfields V Maynooth 10:30, Ref: TBC

U14 Feile D Group 2
Sun, 20 Mar,

Sun, 20 Mar, Venue: St Laurence’s, (Round 1), St Laurence’s V Raheens 10:30, Ref: TBC
Sun, 20 Mar, Venue: Moorefield, (Round 1), Moorefield V Celbridge 10:30, Ref: TBC

U14 Football Championship Div 2
Sun, 28 Feb,

Sun, 28 Feb, Venue: Maynooth, (Round 2), Maynooth V Moorefield 10:30, Ref: Eamonn Kelly
Sun, 28 Feb, Venue: Conneff Park, (Round 2), Clane V Carbury 10:30, Ref: Anthony Herbert
Sun, 28 Feb, Venue: St Nicholas, (Round 2), St Nicholas V Balyna 10:30, Ref: Jack Doyle
Sun, 28 Feb, Venue: Kilcock Main Pitch, (Round 2), Kilcock V Suncroft 10:30, Ref: Larry Heeney

U14 Football Championship Div 6
Sun, 28 Feb,

Sun, 28 Feb, Venue: Conneff Park, (Round 2), Clane V Naas 10:30, Ref: Craig Hughes
Sun, 28 Feb, Venue: Maynooth, (Round 2), Maynooth V Leixlip 10:30, Ref: Peter Farrell
Sun, 28 Feb, Venue: Moorefield, (Round 2), Moorefield V St Laurence’s 10:30, Ref: Seamie Doyle
Sun, 28 Feb, Venue: Sarsfields, (Round 2), Sarsfields V Celbridge 10:30, Ref: Fran Bolger

Our presentation night for our Under 13, Under 14 A & B, Under 15 A& B, Under 16 A & B teams took place on Saturday night. The Under 14A team were presented with their Shield medals, the Under 16A team were presented with their Shield medals and the Under 16B team were presented with their Championship medals. Also on the night the following individual awards were presented:

Under 13

Player of the year: Ciaran Shiels-Conlan

Most improved player of the year: Jake Carrick

Players Player of the year: Luke Ennis 

Under 14 B

Player of the year: Jack Cousins

Most improved player of they year: Robbie Drewett

Players Player of the year: Ciaran Shiels-Conlan 

Under 14 A 

Player of the year: Lee Kelly Lennahan

Most improved player of they year: Dylan Quirke

Players Player of the year: Conor Moore

Presentation to Sean Hall for his great work as water boy for the Under 14 team: 

12325398_10153497177533153_225890807_n

Under 15 B

Player of the year: David Maloney

Most improved player of they year: Lee Murray

Players Player of the year: Cian Moore

Under 15 A 

Player of the year: Dylan Cosgrove 

Most improved player of they year: Joao Pedro Pereira

Players Player of the year: Evan O’Brien 

Under 16B 

Player of the year: Ryan Neary 

Most improved player of they year: James Costello 

Players Player of the year: Adam McCormick 

Under 16 A 

Player of the year: Adam Meehan 

Most improved player of they year: Adam Meehan

Players Player of the year: Dylan Burke

The following players were presented with awards for their representation on the Kildare Development Squads this year:

Under 14:

12309196_10153497179258153_1975913480_n

Lee Kelly Lennahan

12305530_10153497179328153_1521257550_n

Terry Smith
12319440_10153497179488153_987106652_n

Dylan Quirke 

12312569_10153497179563153_1691819602_n

Craig Buckley

12309357_10153497179703153_2029218896_n

Cathal Cribbin 

12335880_10153497179758153_472723242_n

David Maloney 

Christopher Conlan 

Under 15

12312341_10153497178558153_1371159116_n

Evan O’Brien 

12305861_10153497179863153_1911968357_n

Sean Morrissey 

Also on the night a special presentation was made to Seamus Dowling for his service to Moorefield over the years. Congratulations Seamus! 

12305943_10153497180108153_523313157_n